Two Highland County volleyball players earned 2022 All-Southeast District team recognition for their play this fall, as selected by the District 14 Volleyball Coaches Association.

Hillsboro’s Cora Akers and McClain’s Lily Barnes were named to the All-District team, with both athletes being Div. I/II Honorable Mention selections.

The complete teams included:

Division I and II

Player of the Year: Morgan Blakeman, Circleville
Coach of the Year: Danielle Perkins, Circleville

First Team:
Addyson Butts, Miami Trace
Christian Thompson, Fairfield Union
Sophie Coleman, Unioto
Kelli Stewart, Waverly
Cara Cooper, Circleville.

Second Team:
Gracey Ferguson, Miami Trace
Claire King, Logan Elm
Ella Cutright, Unioto
Lynsay Vanhoose, Logan Elm
Elizabeth Henson, Chillicothe
Gabby McConnell, Circleville.

Honorable Mention:
Olivia Beatty, Chillicothe
Izzy Smith, Waverly
Cora Akers, Hillsboro
Lily Barnes, McClain
Jade Stewar, Unioto
Avery Cox, Chillicothe.

Division III

Player of the Year: Isabella Claxon, South Webster
Coach of the Year: Laura Smith, Adena

First Team
Sydney Foglesong, Adena
Makenna Walker, Wheelersburg
Lexi Scott, Zane Trace
Hannah Burns, Adena
Keetyn Hupp, North Adams

Second Team
Jozy Lougheed, Southeastern
Madie Mays, Wheelersburg
Gracey McCullough, Zane Trace
Emma Hinshaw, Huntington
Maelynn Howell, Portsmouth West
Summer Bird, Peebles
Emma Sayre, Portsmouth West.

Third Team
Addison Claxon, South Webster
Averi McFadden, Paint Valley
Kynedi Davis, Minford
Lauryn Blackburn, Westfall
Gracee Pfeifer, Southeastern.

Honorable Mention
Skylar Zimmerman, South Webster
Natalie Adkins, South Webster
Lexie Rucker, Wheelersburg
Kinley May, Zane Trace
Brooke Bossert, Adena
Katelynn Boerger, North Adams
Darby Mills, Peebles
Audrey Weakley, West Union
Kiera Kennard, Wheelersburg
Faith Jewett, Northwest
Ellie Stephens, Peebles
Addalyn Conway, Valley
Kennedy Bowling, Portsmouth
Caydence Carroll, Peebles
Sarah Clark, Eastern Brown
Lexie Morrow, Valley
Karleigh South, Northwest
Emily Mullins, Eastern Brown
Macy Corcoran, Southeastern
Karli Thornton, Westfall
Kaci Carroll, Huntington.

Division IV

Player of the Year: Annie Dettwiller, Notre Dame
Coach of the Year: Katie Dettwiller, Notre Dame

First Team
Kenzington Ferneau, Western
Mallory Boland, Notre Dame
Dylan O'Rourke, Glenwood
Brianne Hicks, Notre Dame
Lori Brown, Green.

Second Team
Maggie Swayne, Clay
Megan Nickell, Eastern Beaver
Gwen Sparks, Notre Dame
Madison Entler, Notre Dame
Alex Smith, Green
Cadence Williams, Glenwood.

Honorable Mention
Gracie Ashley, Notre Dame
Addy Brewster, Western
Katie Fife, Clay
Jadelyn Lawson, Glenwood
Laken Gullett, Eastern Beaver.