The following are the 2020 Highland County Fair Junior Beef winners.

Angus
Winter Heifer: Sydney Sanders, Premier Showmen
Senior Yearling: Brianna Foxx, Barnyard Bunch 4-H Club
Champion Angus Heifer: Sydney Sanders, Premier Showmen
Reserve Champion Angus Heifer: Brianna Foxx, Barnyard Bunch 4-H Club

Chianina
Junior Heifer: Sydney Shelton, All About Beef
Spring Yearling: Ashton Bain, Highland County PP & L
Champion Chianina Heifer: Sydney Shelton, All About Beef
Reserve Champion Chianina Heifer: Ashton Bain, Highland County PP & L

Crossbred
Junior Heifer-March 2020: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Junior Heifer-Jan-Feb 2020: Brayden Cummings, Premier Showmen
Winter Heifer: Cody Frost, Premier Showmen
Spring Yearling: Latham Cockerill, Greene Countrie Farm Hands
Junior Yearling: Dalayna Collins, Ag N Stuff
Champion Crossbred Heifer: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Reserve Champion Crossbred Heifer: Dalayna Collins, Ag N Stuff

Gelbvieh
Senior Heifer: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Champion Gelbvieh Heifer: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Gelbvieh Balancer Winter Heifer: Hunter Hixson, Highland County Buckeye Club
Gelbvieh Balancer Senior Heifer: Hunter Hixson, Highland County Buckeye Club
Champion Gelbvieh Balancer Heifer: Hunter Hixson, Highland County Buckeye Club
Reserve Champion Gelbvieh Balancer Heifer: Hunter Hixson, Highland County Buckeye Club

Hereford
Junior Heifer: Kaydee Simmons, Highland Harvesters
Summer Yearling: Paysen Collins, Ag N Stuff
Champion Hereford Heifer: Paysen Collins, Ag N Stuff
Reserve Champion Hereford Heifer: Kaydee Simmons, Highland Harvesters

Maine Anjou
Junior Heifer: Blake Herdman, All About Beef
Champion Maine Anjou Heifer: Blake Herdman, All About Beef

Mainetainer
Junior Heifer: Mallory Parsons, Hillsboro FFA
Spring Yearling: Brayden Cummings, Premier Showmen
Junior Yearling: Emma Yochum, All About Beef
Champion Mainetainer Heifer: Mallory Parsons, Hillsboro FFA
Reserve Champion Mainetainer Heifer: Brayden Cummings, Premier Showmen

Shorthorn
Junior Heifer: Cameron Burkard, Marshall Stockmen
Senior Yearling: Jacob Allen, Lynchburg-Clay FFA
Champion Shorthorn Heifer: Cameron Burkard, Marshall Stockmen
Reserve Champion Shorthorn Heifer: Jacob Allen, Lynchburg-Clay FFA

Simmental
Junior Heifer: Olivia Stegbauer, Greene Countrie Farm Hands
Winter Heifer: Carly Sanders, Premier Showmen
Champion Simmental Heifer: Carly Sanders, Premier Showmen
Reserve Champion Simmental Heifer: Olivia Stegbauer, Greene Countrie Farm Hands

Simmental Influence
Spring Yearling: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Junior Yearling: Mason Warnock, Premier Showmen
Champion Simmental Influence Heifer: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Reserve Champion Simmental Influence Heifer: Mason Warnock, Premier Showmen

All Other Breeds
Spring Yearling: Ellis Davis, Marshall Jr. Farmers
Champion AOB Heifer: Ellis Davis, Marshall Jr. Farmers
Grand Champion Heifer Overall: Carly Sanders, Premier Showmen
Reserve Grand Champion Heifer Overall: Sydney Sanders, Premier Showmen

Beef Feeder Calf
Class 1
First Place: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Second Place: Avery Teeters, Premier Showmen
Class 2
First Place: Ashton Bain, Highland County
Second Place: Emma Case, Premier Showmen
Class 3
First Place: Lawton Parry, Premier Showmen
Second Place: Jacob Seaman, Barnyard Bunch 4-h Club
Class 4
First Place: Dawson Osborn, Premier Showmen
Second Place: Abigail Goolsby, Mowrystown FFA
Division 1 Champion: Ashton Bain, Highland County PP & L
Division 1 Reserve Champion: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Class 5
First Place: David Giordano, Brushcreek Jr. Farmers
Second Place: Conner Case, Premier Showmen
Class 6
First Place: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Second Place: Lawton Parry, Premier Showmen
Class 7
First Place: Sawyer Blair, Concord Jr. Farmers
Second Place: Paysen Collins, Ag N Stuff
Class 8
First Place: Brayden Cummings, Premier Showmen
Second Place: Blair Weston, Concord Jr. Farmers
Division 2 Champion: David Giordano, Brushcreek Jr. Farmers
Division 2 Reserve Champion: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Class 9
First Place: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Second Place: Emma Case, Premier Showmen
Class 10
First Place: Dawson Osborn, Premier Showmen
Second Place: Ashton Bain, Highland County PP & L
Class 11
First Place: Caden Hess, All About Beef
Second Place: Allison Kiley, Mowrystown FFA
Division 3 Champion: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Division 3 Reserve Champion: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Grand Champion Feeder Calf: Ashton Bain, Highland County PP & L
Reserve Grand Champion Feeder Calf: Wyatt Osborn, Premier Showmen

Jr. Fair Market Beef Show
Class 1
First Place: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Second Place: Luke Dhume, Premier Showmen
Class 2
First Place: Gavin Puckett, Premier Showmen
Second Place: Brayden Cummings, Premier Showmen
Class 3
First Place: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Second Place: Carter Boyd, Barnyard Bunch 4-H Club
Class 4
First Place: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Second Place: Emma Stegbauer, Greene Countrie Farm Hands
Grand Champion Market Beef: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Reserve Grand Champion Market Beef: Caden Hess, Lynchburg-Clay FFA
Grand Champion Rate of Gain Market Beef: Ellis Davis, Marshall Jr. Farmers
Res. Grand Champion Rate of Gain Market Beef: Kaydee Simmons, Highland Harvesters

County Born & Bred Show
Feeder Calf
Class 1
First Place: Caden Hess, All About Beef
Second Place: Emma Case, Premier Showmen
Class 2
First Place: Brayden Cummings, Premier Showmen
Second Place: Allison Kiley, Mowrystown FFA
Class 3
First Place: Dawson Osborn, Premier Showmen
Second Place: Abigail Goolsby, Mowrystown FFA
Class 4
First Place: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Second Place: David Giordano, Brushcreek Jr. Farmers
Class 5
First Place: Braydon Cummings, Premier Showmen
Second Place: Payson Collins, Ag N Stuff
Class 6
First Place: Emma Case, Premier Showmen
Second Place: Conner Case, Premier Showmen
Class 7
First Place: Caden Hess, All About Beef
Second Place: Ashton Bain, Highland County PP & L
Grand Champion Feeder County B & B Feeder Calf (name & breeder): Dawson Osborn, Premier Showmen — Dawson Osborn
Res. Grand Champ. Feeder County B & B Feeder Calf (name & breeder): Caden Hess, All About Beef — Boulder Brook Cattle

County Born & Bred Show
Market Steer
Class 1
First Place: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Second Place: Conner Yochum, All About Beef
Class 2
First Place: Gavin Puckett, Premier Showmen
Second Place: Caden Hess, All About Beef
Class 3
First Place: Jackson Boggess, Barnyard Bunch 4-H Club
Second Place: Ellis Davis, Marshall Jr. Farmers
Grand Champion County B & B Market Steer (name & breeder): Gavin Puckett, Premier Showmen — Travis Teeters
Res. Champion County B & B Market Steer (name & breeder): Caden Hess, All About Beef — Cummings Cattle

Showmanship
Age - 18
First Place: Caden Hess, All About Beef
Second Place: Lana Grover, Marshall Jr. Farmers
Age - 17
First Place: Allison Kiley, Mowrystown FFA
Age - 16
First Place: Mallory Parsons, Hillsboro FFA
Second Place: Gavin Puckett, Premier Showmen
Senior Division
First Place: Caden Hess, All About Beef
Second Place: Mallory Parsons, Hillsboro FFA
Age - 15
First Place: Logan Hetzel, Ag N Stuff
Second Place: Griffin Puckett, Premier Showmen
Age - 14
First Place: Sydney Sanders, Premier Showmen
Second Place: Allison Rockey, All About Beef
Age - 13
First Place: Blake Herdman, All About Beef
Second Place: Carter Boyd, Barnyard Bunch 4-H Club
Age - 12
First Place: Carly Sanders, Premier Showmen
Second Place: Wyatt Osborn, Premier Showmen
Intermediate Division
First Place: Carly Sanders, Premier Showmen
Second Place: Sydney Sanders, Premier Showmen
Age - 11
First Place: Joslyn Rockey, All About Beef
Second Place: Sydney Shelton, All About Beef
Age - 10
First Place: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Second Place: Conner Yochum, All About Beef
Age - 9
First Place: Brianna Foxx, Barnyard Bunch 4-H Club
Second Place: Bryson Herdman, All About Beef
Age - 8
First Place: Brayden Cummings, Premier Showmen
Second Place: Brayden Burkard, Marshall Stockmen
Junior Division
First Place: Brayden Cummings, Premier Showmen
Second Place: Hailey Cornett, Marshall Stockmen
Sweepstakes Champion Showman: Carly Sanders, Premier Showmen
Sweepstakes Reserve Champion Showman: Sydney Sanders, Premier Showmen